Kohteen lasilankut ovat toimittamiamme Reglit Optiwhite -profiililaseja. Atriumin kattoon asti kohoavassa pääportaikossa kohtaavat opiskelijoiden lisäksi myös materiaalien kontrastit, kun puhtaan kirkas, moderni lasilankku yhdistyy teollisen viimeistelemättömään betonipintaan ja kovaan, mustaan metalliin.
Lasilankkupintaa onkin kohteessa lähes tuhannen neliön verran. Ne rajaavat opettajien ja opiskelijoiden käyttöön tarkoitettuja huoneita yleisistä tiloista tarjoten näkösuojaa ja hyvän ääneneristyksen, mutta antavat kuitenkin luonnonvalon kulkea tilasta toiseen.
Tutustu tarkemmin: Rosoinen betoni kohtaa modernin lasin Taideyliopiston uudella kampuksella – atriumin lasilankkuja pääsee ihailemaan läpi kerroksien (Uutinen 19.10.2021)


Miten voimme auttaa sinua?
Kerro meille, millaista ratkaisua olet etsimässä, niin autamme oikeiden tuotteiden valinnassa.